منو اصلی
نظرسنجی
آیا به نظر شما میزان پرداخت مزایا و پاداش ها به پرسنل بر اساس عملکرد و شایستگی افراد است

بله (8%)

7

خیر (81%)

75

نظری ندارم (4%)

4

تاحدودی (6%)

6


تعداد کل اراء :(93)
مرکز اطلاع رسانی دارو سموم

 

معرفي مركز اطلاع رساني دارو وسموم

ضرورت برپايي مراكز اطلاع رساني داروها و سموم

امروزه با گسترش و توليد داروها و سموم جديد، نیاز به آگاهی و دسترسی به اطلاعات مربوط به این عناوین به منظور ارتقاء توانمنديهاي گروه پزشكي در همه ابعاد ضروري به نظر مي رسد. علاوه بر این، هدف از راه اندازی این مراکز کمک به مردم، بیماران، مسمومین و خانواده های ایشان برای جلوگیری از مراجعه بی مورد به مراکز درمانی و پاسخگویی به سوالات دارویی می باشد.

از دهه 60 ميلادي، مراكز اطلاع رسانی دارويي در اغلب دانشگاههاي علوم پزشكي جهان شروع به فعاليت نمود. اين مراکز در دانشگاهها، بيمارستانها، دانشكده هاي داروسازي و ديگر سازمانهاي وابسته تاسيس شده اند و آمار و گزارشات اين مراكز در  تصميم گيري ها و سياستگذاري هاي بهداشتي، درماني و آموزشي همان كشور مورد استفاده قرار مي گيرد. از آنجا كه گزارشات و اطلاعات اين مراكز تنها قابل استفاده در همان كشور مي باشد، فعاليت اينگونه مراكز در هر كشوري براي ارتقاء امنيت دارويي مصرف کنندگان و دسترسي به آمار، ارقام و اطلاعات منطقه اي و كشوري ضروري مي باشد.

شرح  فعاليت هاي  مركز ملي اطلاع رسانی داروها و سموم

 برخي از فعاليت هايي كه اين مركز در جهت تحقق اهداف خود انجام مي دهد به شرح ذيل مي باشد:

ü        پاسخ به سوالات دارويي عموم مردم و گروه پزشكي(سوالات تخصصي)

ü         ارائه اطلاعات لازم مربوط به کنترل موارد مسموميت به گروه پزشكي، بيماران مسموم و همراهان آنها

ü         کمک به كاهش مراجعه بي مورد به مراكز درماني و اورژانس ها با ارائه نمودن اطلاعات ضروری به صورت تلفنی

ü         کمک به گسترش و ارتقاء مراكز اطلاع رساني داروها و سموم در سطح كشور

ü         کمک به برگزاري دوره هاي آموزشي، سمینار و بازآموزی، چاپ و انتشار پوستر و پمفلت هاي آموزشي جهت گروه پزشکی

ü         همكاري با گروه پزشكي و ارائه آموزش های لازم در جهت ارتقاء خدمات دارویی

ü         گردآوري مشكلات دارويي از قبيل مواد اوليه، بسته بندي، فرمولاسيون و عوارض داروها و پيشنهاد راه حل لازم

ü         برگزاري هفته پيشگيري از مسموميت ها با همكاري معاونت های غذا و دارو دانشگاههاي علوم پزشكي كل كشور  

ü         ارائه برنامه در رسانه هاي عمومي با موضوعات مختلف اطلاعات دارویی، کنترل و پیشگیری مسمومیتها و نحوه مصرف صحیح داروها

ابزار و منابع اطلاعاتي مركز ملي اطلاعات دارويي و كنترل مسموميت ها

پاسخگويي به سوالات عمومي و تخصصي در خصوص اطلاعات دارويي و موارد مسموميت در اين مركز با استفاده از  كتب و نرم افزار هاي روزآمد دنيا صورت مي گيرد. از اين ميان مي توان به نرم افزار Micromedex ، ‍PoisindexِDrugdex, ، اينترنت، بهره گيري از كتب مرجع پزشكي، طب داخلي، كودكان، زنان، علوم پايه، سم شناسي و مسموميت، داروسازي، گياهان دارويي، آرايشي و بهداشتي و فارماكوپه هاي معتبر دنيا اشاره كرد.

پس از ثبت سوالات تلفني توسط كارشناسان پاسخگو در فرم مخصوص، فرم ها توسط مشاور علمی مرکز بررسی و تصحیح می شود. لازم به ذکر است پس از بازبيني و بررسي فرمها، چنانچه مواردی خصوصا با موضوعات بروز مسموميت و يا بروز عارضه ناخواسته دارويي وجود داشته باشد، از آنجاکه نياز به پيگيري و پاسخ تكميلي دارد، تماس مجدد با فرد سوال کننده صورت مي گيرد.

در مرحله بعد جهت گردآوری اطلاعات، فرمهاي بررسي شده شماره گذاری می شود و در مورد فرمهايي كه نياز به پيگيري مجدد و يا تهيه گزارش علمي دارند، اقدامات ضروري صورت می پذیرد. در پايان هر ماه، هر فصل و همچنين در پايان هر سال، داده هاي خام طبقه بندي و آماده پردازش مي گردد. همكاران مركز به همين منظور اقدام به جمع آوري اطلاعات آماري و بررسی فرمهاي ثبت شده در هر ماه به تفكيك مشخصات بيمار و نوع سوال، تاريخ و ساعت تماس و ذكر منبع مورد استفاده در