91
وب دا یاسوج - اخبار > افزایش بی سابقه اقدامات حوزه غذا و داروی استان در 4 سال گذشته/نقش مهم معاونت غذا و دارو در کنترل و پیشگیری از کووید19
منو اصلی
خدمات الکترونیک
لینک های مفید
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
اخبار > افزایش بی سابقه اقدامات حوزه غذا و داروی استان در 4 سال گذشته/نقش مهم معاونت غذا و دارو در کنترل و پیشگیری از کووید19


  چاپ        ارسال به دوست

افزایش بی سابقه اقدامات حوزه غذا و داروی استان در 4 سال گذشته/نقش مهم معاونت غذا و دارو در کنترل و پیشگیری از کووید19

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به فعالیت های انجام شده این معاونت ، گفت: در سال های اخیر بخش آموزش پزشکی و سیستم بهداشتی درمانی در هم ادغام شده و ضمن امکان استفاده از عرصه های مختلف جامعه برای آموزش پزشکی، نیروهای تخصصی آکادمیک هم توانستند تجربه های خود را در عرصه خدمات بهداشتی و درمانی به مرحله اجرا بگذارند و به این ترتیب در حوزه فعالیت های غذا و دارو نیز فعالیت ها رونقی دیگر یافت.


به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، دکتر امام بخش قائدی در رابطه با عملکرد این معاونت افزود: معاونت غذا و دارو از سه مدیریت و دو گروه تشکیل شده است.  مدیریت های: 1- نظارت بر مواد غذایی ، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی  2- نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل 3- آزمایشگاه کنترل غذا و دارو  و دو گروه: 1- نظارت بر فرآورده های طبیعی و سنتی و مکمل  2- نظارت بر ملزومات پزشکی

نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی

دکتر قائدی در زمینه عملکرد این معاونت در مدیریت نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی بیان داشت :  صدور، تمدید و اصلاح بیش از 800 پروانه بهداشتی - صدور مجوز 26 فقره صادرات - بیش از 390 بازدید از واحدهای تحت پوشش - بررسی شرایط بهداشتی بیش از 500 واحد تولیدی و برخورد با 48 متخلف و ارجاع به مراجع قضایی از مهمترین اقدامات معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سه سال گذشته است.


معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج همچنین از موفقیت 100 درصدی آزمایشات انجام شده در طرح PMS در سه سال گذشته خبر داد.

وی گفت: به طور میانگین 9/3 بار در سال از واحدهای تحت پوشش بازدید به عمل آمده است.

دکتر قائدی تعداد نمونه های اخذ شده در طرح PMS  را 1075 نمونه عنوان کرد و گفت: میانگین انجام نمونه های اخذ شده در طرح PMS  در سطح استان به 99 درصد رسیده است که نسبت به میانگین کشوری ارتقاء داشته است. معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تعداد پروانه های بهداشتی صادر شده در 4 سال گذشته را 782 مورد عنوان کرد و گفت: میزان میانگین زمان پاسخ به استعلام های بهداشتی 72 ساعت بوده است.

وی، اظهار داشت: در حوزه غذا، میزان فعالیت ها در بازرسی و نظارت بر کارخانجات مواد غذایی به صورت چشمگیر افزایش یافته است که این امر می تواند تضمین کننده سلامت محصولات غذایی باشد به طوری که کلیه محصولات غذایی کارخانجات باید دارای پروانه ساخت وزارت بهداشت بوده و تحت نظارت های بهداشتی تولید شوند.  وی در این رابطه ادامه داد: با توجه به وجود کارگاه های مختلف غذایی در استان، این حوزه با اعطاء شناسه نظارت بهداشتی تولیدات این کارگاه ها را تحت کنترل و نظارت دارد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفت: در چند سال اخیر از سوی سازمان غذا و داروی کشور، تفویض اختیار صدور پروانه بهره برداری، تفویض اختیار پروانه ساخت و تفویض اختیار گواهی ترخیص جهت واردات مواد اولیه به معاونت دارو و غذا استان اعطا شده و این امر نقش بسیار مهمی در تسهیل امر تولیدات غذائی استان داشته است.

دکتر قائدی، در مورد فعالیت حوزه آزمایشگاه کنترل این معاونت گفت: تمامی آزمایش های کنترلی بر روی محصولات غذایی در آزمایشگاه قابل انجام است.

فعالیت های حوزه طب سنتی
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در زمینه عملکرد حوزه طب سنتی بیان داشت: نظارت، بازرسی و پایش کلیه عطاری ها در سطح استان به عهده حوزه طب سنتی این معاونت است که در طی بازرسی مقادیر زیادی داروهای دست ساز و داروهای بدون برچسپ اصالت کشف و ضبط  و منهدم شده است.
دکتر قائدی افزود: در بازرسی های مشترک با ماموران صنعت و معدن و تعزیرات حکومتی استان تذکرات لازم جهت عدم فروش داروهای غیرمجاز به عطاری ها اعلام گردید و درصورت مشاهده تخلف از سوی عطاری ها با آنها برخورد لازم قضایی به عمل آمده است.


مواد آرایشی و بهداشتی
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج همچنین گفت: در بازرسی های مشترک با ماموران صنعت و معدن و تعزیرات حکومتی استان مقادیر زیادی از کرم ، پودر و وسایل آرایشی و بهداشتی مانند ژل و لاک تاریخ مصرف گذشته و بدون برچسب اصالت از بازار استان کشف و جمع آوری گردید و با متخلفان برخورد قانون و قضایی صورت گرفت.

فعالیت های حوزه دارو
معاون غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در مورد فعالیت های حوزه دارو چنین بیان کردند که نظارت و بازرسی گسترده ای بر فعالیت داروخانه ها و شرکت های پخش دارویی وجود دارد و سعی بر این است که سلامت فرآورده های دارویی تا زمان رسیدن به دست مصرف کننده تضمین شود که این امر درمورد داروهای بیولوژیک واکسن ها و داروهای یخچالی بیشتر حائز اهمیت است.

دکتر قائدی در زمینه نظارت بر دارو مواد تحت کنترل اظهار داشت در استان ما طبق ضوابط به ازاء هر ۷ هزار نفر جمعیت یک عدد داروخانه که در مجموع ۹۶ داروخانه خصوصی در سطح استان و پنج داروخانه بیمارستانی دولتی و هفت داروخانه غیر دولتی مثل شرکت نفت و تامین اجتماعی و ارتش و سپاه در سطح استان وجود دارد در طی چهار سال گذشته بخاطر عدم توازن داروخانه های شبانه روزی در سطح شهرهای بزرگ استان سعی به افزایش تعداد داروخانه های شبانه روزی کردیم که تاکنون ۸ داروخانه آن دایر شده و تعدادی هم در آینده به آنها اضافه خواهد شد. وی افزود بیش از ۹۳% بیماران خاص صعب العلاج که معادل بیش از ۱۳ هزار نفر در ۴ساله اخیرمی باشند از کمک های دارویی این معاونت برخوردار شدند.که در سال حدودا بین یک تا ۱/۲میلیارد تومان می باشد .ضمنابرای اولین در استان به شهرستانهای گچساران و